CV

Experienţa profesională 10 Noiembrie 2012 – prezent: Vicepreședinte ALDE (Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa)
28 August 2013 – 26 Februarie 2014: Ministrul Transporturilor
Perioada Iulie 2009 – August 2013: al II-lea mandat de Membră a Parlamentului European.
Coordonatoare a Grupului ALDE în Comisia pentru Dezvoltare Regională.
Membră în Comisia pentru Cultură si Educație.
Membră în Comisia pentru Afaceri Sociale şi Ocuparea Forţei de Muncă.
Membră în Delegația PE pentru relațiile cu Peninsula Arabică.
Membră în Delegația PE pentru relațiile cu Japonia.
Vicepreședinte a Intergrupului Urban din Parlamentul European.
Vicepreședinte a Intergrupului Tineret din Parlamentul European.
Perioada Decembrie 2007 – Iunie 2009: primul mandat de Membră a Parlamentului European
Membră în Comisia pentru Dezvoltare Regională.
Membră în Comisia pentru Cultură si Educație.
Perioada Octombrie 2008 – „Europarlamentarul anului 2008 la categoria Educație şi Cultură”, premiu acordat de revista „The Parliament Magazine”.
Perioada Mai 2005 – Decembrie 2007:
Vicepreşedinte cu rang de Subsecretar de Stat – Autoritatea Naţională pentru Tineret.
Perioada Septembrie 2000 – 01.05.2005:
Baroul Bucureşti, Cabinet Individual de Avocatură „Ramona Nicole Mănescu”
Perioada Ianuarie 2002 – Decembrie 2004:
Expert parlamentar, Camera Deputaților – Parlamentul României
Educaţie şi formare
Perioada Ianuarie – Decembrie 2006:
Cursuri postuniversitare de specializare, Institutul Diplomatic Român din cadrul Ministerului Afacerilor Externe
Perioada Septembrie 2004 – Iulie 2006:
Studii academice postuniversitare, Relaţii Internaţionale şi Integrare Europeană – Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative Bucureşti
Perioada Martie 2006 – Iunie 2006:
Cursuri postuniversitare de perfecţionare, Academia Natională de Informaţii – Colegiul Superior de Securitate Naţională
Perioada Ianuarie 2005 – Iulie 2005:
Cursuri postuniversitare de perfecţionare, Universitatea Naţională de Apărare – Colegiul Naţional de Apărare
Perioada 1999, licenţiat în Ştiinţe Juridice – Lucrare cu tema „Interpretarea Tratatelor Internaţionale”
Facultatea de Drept, Universitatea Bucureşti
Activitate politică Partidul Naţional Liberal (PNL) – membră din Februarie 1990;1996 – 1997: PNL Sector 6 – Preşedinta a Organizaţiei Tineretului Naţional Liberal Sector 6;1996 – 2004: Membră a Departamentului de Relaţii Externe a PNL;2001 – 2002: Ofiţer Internaţional al TNL; 2002- 2005: Vicepreşedinta TNL;Raportoare a Comisiei pentru Afaceri Externe a Delegaţiei Reprezentanţilor Naţionali a PNL;Membră a Comitetului Executiv al PNL Sector 6;2003 – 2005: Vicepreşedinta IFLRY – Federaţia Internaţională a Tineretului Liberal;Noiembrie 2012: Vicepreşedinte ALDE Party.
Aptitudini şi competenţe personale
Limba maternă Limba română
Limbi străine cunoscute Limba engleză, limba franceză, limba italiană

3 răspunsuri la “CV”

  1. […] Ramona Manescu: In perioada martie – iunie 2006 a urmat Cursuri postuniversitare de perfecţionare, Academia Natională de Informaţii – Colegiul Superior de Securitate Naţională CV Oficial […]

  2. […] Ramona Manescu: In perioada martie – iunie 2006 a urmat Cursuri postuniversitare de perfecţionare, Academia Natională de Informaţii – Colegiul Superior de Securitate NaţionalăCV Oficial […]

  3. […] Europarlamentari: Cristian Busoi (PNL): 2013 – Absolvent al Colegiului Naţional de Informaţii, Bucureşti. CV oficial Ramona Mănescu: În perioada martie – iunie 2006 a urmat Cursuri postuniversitare de perfecţionare la Academia Naţională de Informaţii – Colegiul Superior de Securitate Naţională. CV Oficial […]